Matyó droidosok, szevasztok!
Úgy voltam vele, hogy nem veszek sem csipkés keszkenőt, sem cifraszűrt a gusztushuszadikai családi program keretein belül meglátogatott várbéli Mesterségek Ünnepén. Tartottam magam elhatározásomhoz, ilyesmiket nem is vásároltam. A mezőkövesdi székhelyű Matyó Népművészeti Egyesület standjánál viszont szembe jött ez, amire egy őszinte, halk "húbazmeg, kell" hagyta el a számat:
Igen, ez egy eredeti matyó hímzéses, nyakba akasztható mobiltelefon-tok, szépen belefér egy 3,2"-os képernyőmérettel rendelkező HTC Legend, Sokkal nagyobb készüléket már nem lehet beleszuszakolni, de simán belecsusszant egy OneX is, aminek 134,36mm x 69,9mm-es mérete, 4,7"-os kijelzője van, tehát péklapát. (Ha minden jól megy, még ma belepróbálok egy Samsung Galaxy Note-ot is: 146,85mm x 82,95mm, 5,3".) Gondolom, ha matyóéknál beindul ez a biznisz, gyártanak majd tablet-méretű tárolókat is.
A tok anyaga az óvodai, általános iskolai dekorációkészítő foglalkozásokról jól ismert filc, a szintén gyermekkori kedvenc ún. "cikk-cakk ollóval" méretre vágva, beszegve, és hát kézzel kihímezve, ahogy kell. A filcnek megvan az a mobilos szempontból három kellemes tulajdonsága, hogy kellően puha - nem karcolja a kijelzőt -, strapabíró és olcsó. A kis készség ára kemény 800 magyar forint volt. A magam részéről azonnal használatba is vettem a tokot:
Két megjegyzés így a végére: igen, én is utálom a mindent elöntő népihímzés-cunamit, amikor a kopaszmercis vállalkozó - kihasználva a nemzeti gagyi iránti megnövekedett keresletet - a fröccsöntött budikefe-tartóra is kalocsai mintát szitáztat, mert az mennyire menő már, ráadásul veszi a sok idióta. Ezzel kapcsolatban az a véleményem, hogy ahol természettől fogva sosem volt/lehetett népi hímzés, ott most sincs keresnivalója. A mindennapi használatban lévő, textilből készült tárgyakon - tehát régen a keszkenőn, ma meg a mobiltokon - viszont igenis elfér, jól mutat, nem ciki ez a díszítés. Az sem baj persze, ha a matyó hímzés Matyóföldön készül.
És ugye, esetemben felmerül a férfiasság kérdése is. Hogy megy-e a virágminta borostához. Nos, ekkora mennyiségben, ilyen matt fekete háttérszínnel ez a tulipán rózsa nem nőies, hanem épp ellenkezőleg: naggyon mattyó!
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Mandiner blogajánló 2012.08.21. 11:03:02
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
dr. Közbiztonság Szilárd 2012.08.21. 17:13:41
Ez tényleg hasonlít ugyan a matyóra, de ilyen minta (a két kis alsó virágfél) a matyó hímzésben nincs. Legalábbis eddig nem volt.
A felső virág létező matyó minta ugyan, de a lila részek alul szintén nem jellemzőek, ez bordó szokott lenni (ugyebár a hagyománynak az is része, hogy melyik elemet milyen színnel hímezik fehéren, bézsen, illetve feketén).
midnight coder 2012.08.21. 17:18:19
Mr.Wario 2012.08.21. 19:25:29
Telepi János · http://www.panel.blog.hu 2012.08.22. 08:50:36
@dr. Közbiztonság Szilárd: Nem vagyok nagy néprajzos, így nekem elég, hogy "tiszta forrásól", a mezőkövesdi matyó hagyományőrzőktől vettem valamit.
@midnight coder: Majdnem.
@Darkcomet: Számítottam a buzizós kommentekre, köszi, hogy végül nem kellett csalódnom! :)