Triluminos - mi is ez pontosan?
Az újonnan piacra került Sony Xperia Z Ultra kapcsán vagyunk kénytelenek egy új fogalmat tisztázni, ez pedig a Triluminos kijelző, amit a Sony az új szériás televízióiból emelt át a mobil világba. De mi a fene ez a Triluminos?
A történet még az 1990-es években kezdődött, amikor a fizikusok által már jól ismert nanokristályok foto-aktív tulajdonságára építve felvetődött az új típusú kijelző architektúrák fejlesztésének az ötlete. A fizikai háttér nagy vonalakban annyi, hogy a félvezető nanokristályok által gerjesztés hatására emittált fény hullámhossza egy bizonyos kristályméret alatt a kristály fizikai kiterjedésével áll szoros összefüggésben. Magyarul: egy gerjesztett (akár UV fénnyel megvilágított) nankokristály (quantum dot, kvantumpont, QD) pusztán a fizikai jellemzőitől függően kéken-zölden-pirosan fog világítani.
Miért jó ez, és hogyan lehet használni?
A kijelzőtechnológiában általánosan használt RGB technikával kikeverhető színek által lefedett színtér (gamut) nagysága elsősorban az elemi színek hullámhosszától, és spektrális eloszlásától függ. Az elemi hullámhosszakat az LCD panel fehér háttérvilágítása elé pakolt színszűrőkkel kapjuk, ebből látható, hogy a háttérvilágítás fehér fényének minősége nagyban befolyásolja a panel színhűségét. Fehér fényt előállítani nem is olyan könnyű, gondoljunk csak a "fehér" LED-ek hideg, kékes, lehetetlen színére. Itt találkozik a nanotechnológia és az LCD technológia: ágyazzunk be egy vékony fóliába különböző kristályméretű kvantumpontokat megfelelő arányban, és gerjesszük őket valami módon. Az így kapott fehér fény sokkal használhatóbb lesz, az ezzel készült LCD által lefedett színtér nagyobb, a képernyő színhűsége pedig sokat javul. Ilyen GML fóliát a QD Vision (MIT), és a Nanosys-3M gyárt, a Sony az előbbivel áll kapcsolatban.
A Sony Triluminos kijelzője a W9, X9 szériákban debütált, ahol a háttérvilágítás homogén kék LED, ez, és az előtte lévő kvantumpont réteg (Color IQ) állítja elő a fehér háttérvilágítást, aminek spektrális analízise jól mutatja a technológia előnyét a hagyományos LCD-vel szemben:
Sony W8 hagyományos háttérvilágítással...
...a Sony W9 Triluminos...
...és a gamut.
Mik az előnyei az új kijelzőnek?
Roppant érdekes kérdés annak fényében, hogy a hasonló (vagy nagyobb) gamuttal rendelkező OLED kijelzőket elsősorban a "túlszaturált" színei miatt szokták ekézni a hozzá nem értők antioledisták. A válasz az UHD szabványban keresendő, ugyanis az ebben rögzített Rec.2020 színtér sokkal nagyobb gamutot ír elő, mint az átlag LCD-k által lefedett sRGB. Ezért mondjuk csöppet érdekes a W9 széria, mivel az egy HD széria, és mint ilyen, szabvány szerint a forrás sRGB színtérben van rögzítve, tehát utólagos korrekció nélkül a kép khm. túlszaturált lesz, mint ahogy szintén túlszaturált lesz a Sony Xperia Z Ultra képe is a szokásos netes, sRGB tartalomnál is (persze amit szabad Jupiternek...). Az igazi előny a QD technológia szervetlen mivoltában van (nem öregszik, nincs beégés), alacsonyabb a fogyasztása (a kék LED jó hatásfoka miatt), valamint (ha minden igaz) olcsóbb mint az AMOLED (mármint gyártani). Egyetlen hátránya talán a QD hatásfokának a nagymértékű hőfokfüggése, amit persze (hát hogyne!) már kiküszöböltek. A Color IQ-val szerelt panel többi paramétere (betekintési szög, min. fényerő, stb.) semmit nem változik az "alap" LCD-hez viszonyítva.
Hát ennyi. Nagy jövő áll a technológia előtt, ami hál'istennek nem a Sony tulajdona, és valós innováció, nem valami szoftveres kamu. Akit érdekel, itt van egy Xperia Z Ultra v.s. HTC One kijelző összehasonlítás.
(forrás: Wiki, AVMagazine, Nature, QDVision, landofvikings, Androidauthority, cnet, miegymás)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
beked 2013.08.11. 16:28:03
És megoldották az időnként bekövetkező villogást ist (bár az valószínüleg kiátlagolódik)