A NASA-nak is bejön a Project Tango
A Project Tango a moduláris okostelefon mellett a Google ATAP (Advanced Technology And Projects) másik nagy dobása - bár szegényt a sajtóban szörnyen félreismerték: a térben látó okostelefon koncepciójából szinte mindenki csak annyit fogott fel, hogy Jaj a mocsok Google majd feltérképezi ezzel a lakásomat, hát abból nem esznek, fityiszt az orruk alá!!
Félretéve mindennapos burzsoá paranoiánkat be kell látnunk, hogy a Tango nagyon fontos lépést jelenthet az okoskészülékek evolúciójában, ugyanis azzal, hogy a mobileszköz nem csak sík képeket érzékel maga körül, hanem a környezet tárgyait a maguk térbeli valóságában látja, végleg ledőlhet a fal a valós és a kibertér között. A kiterjesztett valóság átabota kísérletek helyett végre valósággá válhat (Próbálta valaki anno a Layar-t? Ugye mennyivel jobb lenne, ha pontatlan lebegő buborékok helyett az alkalmazás tényleg rámutatna a keresett tereptárgyra vagy egy bolt ajtajára?)
Nos, a Tango ugyan egyelőre csak fejlesztői tesztváltozatban létezik, de ez nem akadályozta a NASA mérnökeit, hogy bejelentkezzenek a készülékért: a tervek szerint egy Tango-egység lesz majd a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) készülő kis, gömb alakú segítőrobotok (SPHERES) agya és szeme. Az ötlet nem új, ugyanis a modern idők szellemében a lehető legalacsonyabb költségvetésű megoldásokat kereső SPHERES csapat már korábban is Nexus S-eket használt az előző változatokhoz (a link alatt az ARS technika remek, részletes cikke, amiből megtudhatjuk, hogy tesztelési célokból jelenleg is két Nexus teljesít szolgálatot az űrállomáson, ld. a lenti képet). Így aztán nem csoda, hogy kapva kaptak az újabb, éppen rájuk szabott szenzorokkal megspékelt Androidon. A Nexus család és a NASA amúgy is jóban van, nemrég egy Nexus One-t lőttek fel a világűrbe - egy műhold agyát adta a HTC klasszikusa.
Szóval a Tango lehet a SPHERES agya - a kis, gömb alakú, sűrített szén-dioxiddal meghajtott robotok a jövőben az ISS személyzetének teljes jogú tagjaivá válhatnak, akik autonóm módon végzik a rájuk bízott feladatokat, engedve, hogy az emberi legénység (és leányság) másra fordíthassa az idejét.
Az ATAP tegnap közzétett egy filmecskét is arról, hogyan viszonyulnak mérnökeik a feladathoz, és milyen élmény volt súlytalanságban tesztelni a Tangóval felszerelt prototípust.
Idevágó hír még, hogy a NASA mellett az iFixit csapata is rátette a kezét egy Tangóra, és természetesen ízekre szedték a kasztnit.
A boncolásból kiderül, hogy a térérzékelő rendszer szíve a 4 megapixeles kamera mellett egy 180 fokos halszemoptikájú kamera (fekete-fehér, magas képkocka-számú videót készít a mozgás érzékelésére) és a mélységérzékelő infravörös projektor (sajnos nem LIDAR, de senki sem lehet tökéletes). Az utóbbit beindítva (a szerződésük nem engedte a készülék bekapcsolását) az alábbi képet készítették, érzékeltetve a Tango spektrumát. Emellett még találtak a hátlap alatt néhány hi-tech chipet is (a PrimeSense és a Movidius legújabb 3D érzékelő cuccait).
A Tango jön. A kérdés csak annyi, hogy hol fogunk vele előbb találkozni: a saját zsebünkben, vagy éppen egy szimpatikus robot arcán... Mindenesetre érdekes a gondolat, hogy Android-meghajtású robotok köröznek majd az ISS fedélzetén.
"Tökéletesen működőképes vagyok, és valamennyi áramköröm hibátlan."
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.