"Golyót a Google agyába!" A Cyanogen megint nagyot mondott
Különös történet a Cyanogené: egyszemélyes szabadidős hekkerprojektből lett globális, közösségi hekkerprojektté, majd váratlanul milliárd dolláros szilícium-völgyi startuppá (ez nem költői túlzás: a cég értékét jelenleg egymilliárd USD-re becsülik).
Ezzel persze sikerült rögtön el is idegeníteni magától a hardcore androidos kódoló közösség egy jelentős részét, egyes körökben ma már kifejezetten trendi utálni a CM-stábot: ennek ellenére a népszerűbb fözött romoknak még mindig a túlnyomó hányada nemhivatalos CM-verzió, vagy azon alapuló ROM.
Kirt McMaster, a cég (nem a régi programozó-csapat) alapító CEO-ja ennek ellenére nagyra törő terveket dédelget. Egy januári rendezvényen úgy fogalmazott: "megpróbáljuk elvenni az Androidot a Google-től". Egy tegnapi, a Forbes-szal készített interjúban viszont már harciasabbra vette a figurát:
Golyót röpítünk a Google fejébe.
A kanadai McMaster sosem a visszafogottságáról volt híres - ő az, aki Steve Kondikot ("polgári" nevén: Cyanogen) egyáltalán rádumálta a cégalapításra, szóval a vállalkozás és a projekt pénzzé tétele mind az őfejéből pattant ki. Mire is készül hát a társaság? Röviden: ők akarnak a harmadik operációs rendszer lenni az okostelefonok világában, ki akarják vonni a Google szolgáltatások ökoszisztémáját az Androidból. (Ez a Cyanogen OS - nem tévesztendő össze a sok tízmilliók által használt, változatlanul is létező közösségi ROM-családdal, a CyanogenModdal.)
Bármilyen szürreálisan is hangzik ez a kijelentés (hiszen az Android a Google terméke, és pusztán az ő jófejségüknek köszönhető a Cyanogen létezése, mint olyan), láthatóan sokan hisznek benne, hiszen az interjú és a nagyotmondás apropóját éppen az adta, hogy különböző jó nevű üzleti partnerektől (közöttük pl. a Twitter, a Qualcomm, Rupert Murdoch vagy az indiai Premji Invest) 80 millió dollárt sikerült összekalapozni, amit a csapat továbbépítésére, megerősítésére szeretnének fordítani. (A korábbi pletykákkal ellentétben a Microsoft nincs a befektetők között, de van, aki szerint csak azért, mert még folynak a tárgyalások.)
Az idei nagy tervek egyike, hogy a különböző kisebb gyártókkal összefogva számos olyan telefon jelenjen meg, amin a dobozból kivéve már a Cyanogen OS fut. Jelenleg 3 (valójában 2 és fél) ilyen készülék létezik: a OnePlus One (innen már kifut a Cyanogen, egy indiai jogi vita miatt szakított a két cég), a Micromax Yureka (a Micromaxszal kötött indiai exkluzív forgalmazást biztosító szerződés miatt borult a bili a OnePlusszal), és az Alcatel Hero 2+ (itt semmilyen zaftos pletykát nem ismerek).
Tény, hogy sokakat aggaszt, hogy a Google egyre jobban bilincsbe veri az Androidot a teljes ökoszisztémát alkotó szolgáltatásrendszerével, no meg azzal, hogy enélkül szinte használhatatlanná válik a telefonja. Az viszont kérdés, hogy mennyire kész az átlagos felhasználó teljes egészében feladni ezeket a szolgáltatásokat Gmailestűl, Mapsestűl, Play Áruházastúl, és mivel lehet ezeket helyettesíteni.
A Forbes-cikkben olvashatjuk, milyen például a Blu (egy nálunk ismeretlenebb amerikai márka, Latin-amerika egyik legnépszerűbb gyártója) vezetőjének koncepciója az alternatív, Cyanogen OS-t futtató telefonról:
...egy olyan telefont képzel el, amely az Amazon App Store-ját használja, az Opera webböngészőt, térképhez a Nokia Here-t, a Dropboxot és a Microsoft OneDrive-ját felhőtárhelyhez, és a Spotify-t a zenéhez. Emellett a Binggel keresne, és a Microsoft Cortanája helyettesítené a Google hangasszisztensét. "Ha ezek az appok mélyen a telefonba vannak integrálva, a legtöbb esetben jobban teljesítenek, mint a Google appok".
Tudom jól hogy az olvasóink között sokan szívesen szabadulnának a Google-féle pókhálótól, így nagyon kíváncsi lennék a véleményetekre, szimpatikus-e egy ilyen rendszer. Nekem személy szerint erős kételyeim vannak - már csak azért is, mert leginkább úgy tűnik, a szabad választás jegyében a Google rendszerszintre integrált megatársasági polipját inkább egy csapat másik megatársaság rendszerszinten integrált polipjára cserélné le a sok forradalmár...
Sokat lehetne még írni a helyzetről, az biztos, hogy a Cyanogen 2015 egyik érdekes története lesz, az év végére már talán látni is fogjuk, mire jutnak az így felszerelt készülékek - bizakodásra adhat pl. okot, hogy a Qualcomm is erősen támogatni fogja, nem utolsósorban azzal, hogy beépíti a Cyanogen OS-t a referenciadizájnjába, így elérhetőbbé teszi az ő SoC-ait használó kisebb gyártók számára is.
A nagy kérdés mindenképpen a szoftver - egy jól optimalizált biankó rendszer lesz-e a ciánkék OS, vagy a különböző céges alkuk következtében csak egy alternatív, Google-ön kívüli cégek appjaival teleszemetelt rendszer a sok közül? Mint mondtam, meglátjuk majd, de addig is kíváncsian várom a véleményeteket!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
zolij 2015.03.24. 17:06:13
EGYIKRESEM 2015.03.24. 17:49:40
Én Blackberrys voltam korábban, most is szivesen nyúznék egy Passportot, de be kell látnom, hogy egyszerűen ezerszer kényelmesebb azt használni, amit a család és munkahelyi 99%.
És rohadtul nem érdekel semmiféle "polip", mert amig nem fizetek valamiért, addig hadd ne rinyáljak már.
][-][alo 2015.03.24. 17:50:26
el kell fogadnod, hogy az okostelefonság átka/áldása ha használod. márpedig ha a használat mellett teszed le a voksod, akkor láthatóvá válsz. ilyen szempontból teljesen mindegy, kit választasz.
Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2015.03.24. 18:03:56
igazine 2015.03.24. 18:18:42
de azért drukkolok, a tech-szektorban mindenkinek nagyon hasznos a diverzitás
slukk57 2015.03.24. 19:06:36
Nephro 2015.03.24. 22:59:45
AsdfghAsd 2015.03.24. 23:00:03
Zirowe 2015.03.24. 23:39:56
Teljesen elszálltak maguktól és minden realitásérzéküket elvesztették.
Ennek majd nagyon csúnya vége lesz számukra.
Saját os-t fejleszteni?!
Muhaha.
Google nélkül cm se lenne, max forkolni fogják tudni, de semmi egyedit, semmi maradandót nem tudnak majd csinálni, ez is elvész majd, mint a többi forkolt android verzió.
Maradjanak meg csak szépen a portok elkészítésénél.
Souky Sanjay 2015.03.25. 10:04:17
Mad Mind 2015.03.25. 10:47:52
Darkcomet 2015.03.25. 19:33:09
piettro 2015.03.25. 22:53:30
meglivorn 2015.03.26. 10:17:14
Ugyanígy, amikor utoljára CMet tettem fel, az is "tiszta" volt. Ahogy látom, a custom romok a mai napig úgy mennek, hogy recoveryben rom install, gapps install, reboot. És azért kiváncsi lennék az Xmillió CM készüléken hány olyan volt, ahol a gapps nem azonnal repül fel gyakorlatilag a rommal együtt.
A startup ötlete annak idején tetszett, mert van amiben egy cég jobb mint egy csapat önkéntes programozó (elméletben :D ) Az alapgondolat is szimpatikus volt hogy legyen egy független rom, amit a gyártók licencelhetnek, így nem a samu vagy sony stb. kezében van a frissítés egy-egy készülékre...
DE!
A tapasztalatom az, hogy amikor egy cég elkezd ilyen agresszív kismalac módra üvöltözni és marhaságokat beszélni, az mindig rosszul sül el, takargat valamit, és kiderül hogy szart se ér. Mert lehet hogy a profi bokszban trendi a trash-talk, de a végén azért ott is meg kell verni az ellenfelet...