Japánban ilyen a gyerekmobil
Az NTT DoCoMo, az egyik legnagyobb japán mobilszolgáltatója 2013 tavaszi felhozatalában egy újabb piaci szegmensben vetette meg a lábát: a Smartphone for Junior SH-05E célközönsége a felső tagozatos gyerekek rétege, úgy 5-8. osztályos korig. Ahogy a cég marketingigazgatója rámutatott: ebben a korosztályban már ciki gyerekmobillal járni, viszont a szülők még nem szívesen adnának valódi okostelefont a gyermek kezébe. Így született a Junior (japán becenevén Junisma).
A hardver alapját a Sharp egy korábbi modellje, az amúgy gyönyörűre sikerült Aquos SH-01E adja, a derék japánok szerint a következő specifikációk alkalmasak egy 10-14 éves gyermek igényeinek kielégítésére:
- 2 magos, 1,5 GHz-es MSM8960 processzor
- 4.1 hüvelykes QHD (540x960) LCD kijelző
- 1 GB RAM
- 8 GB háttértár
- LTE
- 12 megapixeles hátlapi, 3.5 megapixeles előlapi kamera
- víz- és porálló burkolat
- TV antenna
- Strapabíró alumínium unibody, 120 gramm súly
- Viszont wi-fi antenna, az nincsen
Ha összeszedtük az állunkat a földről, térjünk át a belbecsre. A készüléket természetesen nem csak a külső teszi gyerekbaráttá, az igazi erénye a szoftverben rejlik. A DoCoMo egy erősen lekorlátozott, ICS alapú Androidot telepített a Junismára. A rendszer fő ismérvei a következők:
- Külsö, bizonytalan eredetű és tartalmú alkalmazásokat nem lehet letölteni: kizárólag a DoCoMo saját szolgáltatásai elérhetőek, mind levelezés, üzenetküldés, hangalapú keresés, mind alkalmazásbolt oldaláról. (Igen, nincs se Gmail se Play Store - mi több, a Google Maps sem elérhető - talán azért, hogy ne bökhessenek a gyerekek mindenféle ellenőrizetlen linkekre a helyleírásoknál...?).
- A látogatható weboldalak tartalomszűrésen mennek keresztül, és nem elérhetőek a különböző közösségi alkalmazások sem (a leírás a Twittert említi név szerint, de felteszem, a Facebook és a Google Plus sem kivétel).
- Csak a telefonkönyvben szereplő számokkal és címekkel lehet kapcsolatba lépni.
- A telefon biztonságos és felelős használatára előre telepített oktató rajzfilmek oktatnak.
- A készülék oldalán riasztógomb is található - ezt hosszan megnyomva a telefon hangos víjjogásban tör ki, és elküldi a vörös riadót egy előre beprogramozott telefonszámra.
- A készülék használata idősávok szerint korlátozható - késő éjjel, tanítás közben pl. letiltható a játékok futtatása vagy a böngészés.
- Előre telepített hasznos alkalmazások - órarend, szótár, Monster Hunter.
Megjegyzendő, hogy a fentiek jelentős részét a szülő saját belátása szerint korlátozhatja vagy engedheti, így a lehetséges felállások a teljes 1984-től a közös megegyezéssel felállított ésszerű korlátokig bármit jelenthetnek.
Árról egyelőre nem sikerült hírt kapni, a készülék csak február végén kerül a japán boltok polcaira (de őszíntén - nem mindegy?).
Végezetül egy videót is becsatolok, ahol egy már-már rémisztően készséges hölgy mutatja be a telefon képességeit. Sok japán szöveg, kevés kép, de valamennyire így is megtapasztalható, milyen is a Junisma testi valójában. (A feliratot fölösleges bekapcsolni, a Translate finoman szólva nem áll a helyzet magaslatán a japán-magyar fordítással. Bár kabarénak kiváló.)
Mit gondoltok, kellene egy ilyen készülék a magyar viszonyok között a kiskamasz gyerekeknek? Hogyan viselnénk a mi fiaink/lányaink ezt a sok megkötést?
Hasonló szülői eszközök amúgy szép számmal elérhetőek a Play Store kínálatából, a következő cikkemben ezekből is szemlézek majd néhányat.
[Via RBBToday, Weekly Ascii]
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
őszintetudás 2013.02.06. 15:41:45
Patony 2013.02.06. 16:03:20
Patony 2013.02.06. 16:05:00
Tomi from Space · http://bodybuilding.blog.hu 2013.02.06. 17:40:41
meglivorn 2013.02.06. 18:51:22
Miért ne venné? Rögtön ott van a lehetőség hogy visszafogja a gyereket, mindenféle app-keresgélés-telepítés nélkül. Ha meg nem foglalkozik ilyesmivel, engedélyez mindent aztán szeva.