AR navigáció - azaz az utat is nézd, ne csak a telefonodat!
Aki használt már egyedül, vezetés közben navigációs rendszert, tudhatja jól, hogy vannak olyan pillanatok, amikor a szöveges útmutatás nem feltétlenül elég, és a sofőrnek igencsak kapkodnia kell a fejét a navi vagy telefon kijelzője és a szélvédő között, hogy tudja, merre kellene menni, ugyanakkor ha nem muszáj, az elé ugró gyalogosokat se lapítsa ki.
A Wikitude csapata pofonegyszerű választ adott erre a dilemmára: a Wikitude Drive a kiterjesztett valóság (Augmented Reality - AR) segítségével a kocsi ablakából látható képre helyezi rá az útmutatást, így aztán a kecske is jól lakik, és a káposzta (azaz a gyalogos) is megmarad...
A lenti videó szépen szemlélteti a program működését, az pedig külön szimpatikus, hogy nem egy aktuális csúcskészülék, hanem egy LG Optimus GT540 mutatja be a program működését.
A Wikitude Drive jelenleg Európában Ausztria, az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország, Spanyolország és Svájc térképére illesztett verziókkal rendelkezik, az Amerikai (Egyesült Államok, Kanada és Mexikó) kiadások pedig a héten jelentek meg a Marketen. Megkeresésünkre a Wikitude marketing-főnöke, Andy Gstoll azt mondta, hogy hamarosan várható a magyar változat megjelenése, de konkrét dátumot egyelőre nem tud mondani.
Kompatibilitás: Mivel a stabil AR-es navigációhoz komolyabb hardver kell, így a Wikitude, élve a Market kínálta lehetőségekkel, erősen lekorlátozta az alkalmazás hozáférhetőségét: egyelőre hivatalosan csak a Samsung Galaxy Tab, Google Nexus S, HTC Nexus One, HTC Desire, Sony Ericsson X8, Sony Ericsson X10i és az LG Optimus GT540 készülékek számára érhető el az app. A Samsung Galaxy S és az LG Optimus 2x tulajok kimaradtak a szórásból, a cég honlapján közölt információk szerint a a telefonok GPS-e nem elég stabil a megbízható futtatáshoz, a HTC Desire HD pedig valamilyen okból nem képes egyszerre működtetni a GPS-t és a kamerát is (ami nyilvánvalóan bug, várhatólag javítani fogják). A Honeycombot futtató eszközöknek is várni kell még, hogy részesüljenek az áldásból, így a Froyóval vagy Gingerbreaddel felszerelt tabletek kivételesen jobb pozícióba kerültek. (A Wikitude amúgy szívesen fogad készülékeket további tesztelésre - a lista közel sem végleges)
Érdekes módon néhány blogger azonnal a Wikitude Drive balesetveszélyességét kezdte firtatni, annak ellenére, hogy a koncepció lényege éppen a balesetveszély csökkentése. Furcsán jár az emberek agya, véleményem szerint aki egy ilyen eszköz használata miatt szenved balesetet, az csak még nagyobb veszélyben forog egy hagyományos navi használata közben... Ugyanakkor valós aggodalom lehet, hogy a kamera, a GPS és a képernyő állandó működtetése 3G adatforgalom mellett finoman szólva is nyúlfarknyi utakra teszi csak lehetővé a navigációt, ha nincsen autós töltővel is felszerelkezve a felhasználó. A másik nagy negatívum, ami bizonyos értelemben a program erőssége is, hogy nem alkalmas offline navigációra: a Drive a Navteq térképeit tölti le, kiegészítve a felhasználó által előre beállított kategóriák szerinti érdekes helyekkel. Ez persze, ha az embert nem zavarja, hogy fizetni kell az adatkapcsolatért (és akad rendes lefedettség), azt is jelenti, hogy mindig a legfrissebb információk jelenhetnek meg a mobil képernyőjén.
Nos, mit szóltok: kéne?
Forrás: Wikitude
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Watt25 · http://sablonvalasz.blogspot.hu 2011.07.22. 10:39:04
Egyébként kipróbálnám, ha lenne hozzá rendes telefonom. :)
Tomi from Space · http://bodybuilding.blog.hu 2011.07.22. 11:05:57
cett · http://cettblogja.blogspot.com 2011.07.22. 11:20:45
hülyeség Waze-t használva simán megy együtt, mivel ott fényképesen jelentem be a baleseteket....
Yarner · http://androlib.blog.hu 2011.07.22. 11:33:03
Mindenesetre ez állt a Wikitude oldalán. Mondjuk furcsálltam, mert a geotagging eléggé alap - lehet, hogy csak az ő kódjukban szúrtak el valamit.
cett · http://cettblogja.blogspot.com 2011.07.22. 11:36:34
Amúgy az app nem kéne. Számomra egy gps-nek pont az az értelme, hogy gyorsan áttekinthető sematikus képet (térkép) ad, nem csili-vili 3D-s mozgó, színes szagos valamit. Már a google maps-os megoldások se tetszenek, ha a műhold layer van bekapcsolva.
Ez szerintem csak feleslegesen veszi el a figyelmet még jobban, mint a "sima" térképi nézetű progik.
Amúgy meg a Waze a tutira bejövős navi program nálam Androidra. (Plusz mellé egy iGO azokra a területekre, amik egyenlőre még hiányoznak a Waze-ből)