Marvin - ZX Spectrum a zsebedben
Az első szerelem emléke a sírig elkísér - aki több, mint egy évtizede játszik számítógépen/konzolon, az nagyon jól tudja, hogy ez a közhely a gyerekfejjel nyúzott játékokra fokozottan igaz. Egy szó mint száz: nosztalgiázni jó, és a régi kedvenc játékokkal még ma is szívesen ellövöldözik az ember egy keveset.
Elmondható rólam, hogy előbb-utóbb minden számítógépemen megjelenik valamiféle emulátor, és természetesen egy ideje már a telefonom sem jelent kivételt: mivel valamikor a földtörténeti őskorban 10-től 14 éves koromig a Brit szigetek egy kicsi darabja, azaz egy pici fekete Sinclair ZX Spectrum 48k büszke tulajdonosa voltam, magától értetődött, hogy rákeressek a Marketen az emulációs lehetőségekre. Nagy elégedettséggel nyugtáztam, hogy számos kiváló emulátor létezik, és hosszas próbálgatás után végül a Marvin mellett tettem le a voksomat.
Ugyan egy nagyon erős mezőnyből kellett kitűnnie, a Marvin - értelemszerűen a stabil, megbízható működés mellett - két kiemelkedő pozitív vonással emelkedett a konkurencia fölé: a nagyon logikus, remekül kezelhető felhasználói felület, valamint a közvetlen bekötés a World of Spectrum szoftvergyűjteményébe.
Indításkor a Spectrum 128 indulóképernyője fogad, de ezzel nem lesz sok dolgunk, ugyanis a menü gombra bökve rögtön elérhetjük a legfontosabb lehetőségeket: itt találjuk a program betöltés/megnyitás opciót is (Lelkesebbek cursor joystick-ra állítva átmehetnek a többi menüpontba is, pl. írhatnak programot BASIC-ben :-)). Itt válogathatunk a már letöltött játékok (valamint a mentett állások) és a World of Spectrum szépen kategorizált online gyűjteményének több száz darabja között - itt képeket és adatokat is találhatunk a programokról, a lap alján található linket megnyitva pedig leírásokat és egyéb segédleteket is elérhetünk. (Fontos megjegyezni, hogy a WoS egy 100%-ig legális gyűjtemény, így olyan programokat, amelyek tulajdonosa nem engedélyezte a forgalmazást, tőlük nem lehet beszerezni - így pl. többek között hiányzik a Jetpac c. alapvetés is.) Ez a vezércsel szinte teljesen fölöslegessé teszi az emulátorhasználat legfárasztóbb részét - a ROM-ok összekapirgálását különböző gyanúsnál gyanúsabb forrásokból.
A Speccy billentyűzete állított módban, a virtuális joystick pedig fektetett módban jelenik meg, tűzgomb és pár gyorsbillentyű kíséretében. A joy elég érzékeny, de meg kell szokni a használatát: jobb, ha az ember nem valami villámreflexekre és pixelpontos ugrásokra építkező játékkal kezdi.
Zárásul még végletekig fokozandó a retro-hangulatot, belinkelem azt a fantasztikus honlapot, ahol a Spectrum Világ összes száma megtalálható Nos, a világ tele van lehetőségekkel - most végre lehet, hogy sikerül törlesztenem egy húszéves adósságot, és rendesen végigjátszani a Robin of the Woodot...
Market Link
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Yarner · http://androlib.blog.hu 2011.09.28. 09:06:55
Amúgy a World of Spectrumról letölthetőek, úgyhogy hajrá :-)