Két rövid hír az ICS-re váróknak
Két apróság, ami érdekelheti a fagyiszendvicsre éhező androidosokat:
A Gizmodo kiszedte a Google egyik szóvivőjéből, mit csinálnak majd a 4.0 virtuális gombjai egy fizikai billentyűkkel rendelkező készüléken: a válasz természetesen az, amit mindenki remélt: elmennek szépen homokozni, és nem rabolják az értékes pixeleket. Ez mindenképpen jó hír, hiszen az egyetlen készülék, amire tudjuk, hogy már élezik az új iterációt, a 800x480-as kijelzőjű Nexus S, ott pedig már kár lenne azért a fölösleges fél centiért a lap alján.
A másik hír, hogy a Nexus One már nem fogja megkapni az új rendszert. Hugo Barra, a Google képviselője úgy fogalmazott, "a hardver már túl öreg ahhoz, hogy futtassa". Ez pesze a Desire tulajoknak sem túl jó hír - persze ők már a Gingerbreaddel is alaposan kikapták.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
pantomimes · http://ennyirefutja.blog.hu/ 2011.10.27. 10:42:15
meglivorn 2011.10.27. 11:18:26
Ugye az S 99%ban egyezik az SGSsel, ami a Dezi vetélytársa volt anno, ami meg 99%ban egyezik a Nex1-al...
EHHH.
ElPadre 2011.10.27. 11:28:12
ElPadre 2011.10.27. 11:31:04
szcsongor 2011.10.27. 11:38:31
Yarner · http://androlib.blog.hu 2011.10.27. 11:49:50
ElPadre 2011.10.27. 11:53:35
a többi hardver benne még mindig pengének számít az egymagos processzoros rendszerek között. sőt, megkockáztatom, hogy a hekkeléstől vissza nem riadó felhasználónak most az egyik legjobb választás a desire: olcsó, mert kifutó modell, és ehhez képest elég jó a vas.
az viszont valahol érthető, hogy a "hivatalos" álláspont szerint nem fog rajta menni, és hogy a "hivatalos" GB frissítés desire-ra csak developer szinten maradt (pl. eltűntek a háttérképek, még jó hogy lementettem őket előzőleg), merthogy az a2sd+ megoldások nem kicsit hekkelések, amiről a google, megint csak "hivatalosan", nem tud.
bioLarzen 2011.10.27. 13:48:34
Kérdés: miben fog eltérni a két júzer "felhasználói élménye"? Mennyiben fogja a froyo-s júzer úgy érezni, hogy lemaradt valamiről, ha nem az a fajta ember, akit zavar, hogy nem épp a legfrissebb verzió fut a vasán?
Valódi a kérdés, nem burkolt kritika/fikázás.
bio
szcsongor 2011.10.27. 13:56:54
de teljesen hétköznapi használathoz tökeléletesen megfelel a gyári froyo is
Ékszíj 2011.10.27. 14:03:12
bioLarzen 2011.10.27. 14:04:28
bio
pacska · http://twitter.com/_pacska_ 2011.10.27. 14:05:09
bioLarzen 2011.10.27. 16:04:44
Ami a froy-gingerbread "csatát" illeti, én inkább olyan véleményeket hallottam, hogy nem igazán érezhető ez a "megtakarítás", legalábbis nem pregnáns, nem olyan, amit az ember mindenképpen észrevesz. Persze, az is igaz, hogy nyilván nem reprezentatív volt a minta, ami alapján ezt leszűrtem :)
bio
Thorwald 2011.10.28. 08:49:10
Masodszor is.
A desire/n1 vasa manapsag kozepszinten van, sot... egy rakat olyan telefont arulnak, ami ezen vasak alatt megy, sot... egyes gyartok meg a jovoben is terveznek hasonlo hardveres adottsagokkal levo gepeket kihozni. Gyakorlatilag az androidos paletta - egyeni becsles sehonnansenincs az info - fele a desire konfig alatt van es nincs ket eves (ez viszont mar tobb, mint a fele)... namost had ne hozzak fel ellenpeldat, ahol a szoftveres frissites bezony mukodik es nem fel eves kesessel a regi keszulekekre...
Szerintem az andoidnak hamarosan lepnie kell ez ugyben, kulonben gebasz lesz:S
ElPadre 2011.10.28. 11:12:46
az ICS-el már nem annyira vagyok így, úgy tudom, hogy ott már nem az optimalizáláson volt a hangsúly, hanem az új fícsörök belepakolásán. ha nem jön ki desire-re, kibírom, de a cgm-et ismerve ki fog. :)
viszont ami még egy fontos faktor: sebezhetőségek javítása. bár asszem a froyonál már nem találtak komoly sebezhetőséget, az éclair még bőven exploitolható volt, és ha kiderül valami ilyen nagyobb gebasz a gingerbreadre, akkor a frissítés viszont szinte kötelező.
ElPadre 2011.10.28. 11:39:24
ne felejtsd, hogy egy mezei felhasználónak az a frissítés, ha a telefonja egyszer csak rászól, hogy hé, öreg, van újabb verzió a telefonod szoftveréből, frissítsem? és rábök, hogy igen, az meg letöltődik, oszt újraindul egyet, és minden megy tovább a régiben.
az viszont nem frissítés, hogy factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache, új rom felmegy, és kezdheti előröl az egész telepítést, beállítást... na, és pl. a desire esetében a gb-vel kapcsolatban erre nem volt lehetőség, ezért is cseszte el ezt a htc. ez konkrétan rom-csere, és nem mezei felhasználóknak való, túl sok a hibalehetőség stb... arról nem is szólva, hogy a hivatalos htc recovery nem tud nandroid backupot, nem volt semmilyen módja arra, hogy még egy kicsit bonyolultabb eljárással is, de egy újraformázást és újratelepítést követően megpróbálja visszaállítani az adatokat. OTA frissítésre meg egyáltalán nem volt lehetősége.
a követendő példa valahol a MIUI: minden pénteken, OTA frissítés, minden beállítás megmarad, így kell ezt csinálni felhasználóbarát módon.
szóval az alapfeltevésedre visszatérve: az android nem tud update policyt diktálni a gyártóknak, maximum ajánlhatja, hogy ne bűvészkedjenek rá semmi extra felületet, adják a stock androidot, és akkor minimális késéssel (kvázi amíg befordítják a kerneleket és tesztelik a meglevő hardvereken) tudnák követni az androidos frissítéseket.
ezzel csak egy gond van: a stock android RONDA és kényelmetlen. kész, nincs jobb szó rá. rút kiskacsa, mint annak idején a korai linuxokban használt x-window managerek. a feladatukat ellátták, de kb. ez volt minden. ezt most hasonlítsd össze az iOS felülettel, és megérted, hogy miért igyekszik a legtöbb nagy gyártó saját felületet ráhúzni. pl: a gingerbreadben sincs alapjáraton t9-es kontakt lista, pedig az nagyon üt. azt pedig hiába mondod az átlag felhasználónak, hogy szedjen le egy másik launchert (miaz?!), vagy kontaktlista-manager (miii?! le lehet cserélni?!), vagy sms-kezelőt (mii?!?! le lehet cserélniii?), ő azt fogja látni, hogy alapjáraton randa, slusszpassz.
ha a google a stock androidokra már egy normális launchert, dialert és sms-kezelőt rakna, lehet, nem érezné minden gyártó úgy, hogy "na, akkor erre pakoljunk fel saját dolgokat inkább". ha valamiben, ebben tudna előre lépni a google. de ez már lefutott kör, a htc-nek ott van a sense (ami gyönyörű, de erőforrás-zabáló, és gyakran nehéz portolni új androidokra), a samsungnak a touchwiz (kényelmes, de szintén portolni kell), a sonynak a saját, nemtommilyen nevű felülete (ami meg rémes, de a sajátjuk), ebből ők már nem engednek, és marad a késedelem...
szcsongor 2011.10.28. 14:37:56
"a követendő példa valahol a MIUI: minden pénteken, OTA frissítés, minden beállítás megmarad, így kell ezt csinálni felhasználóbarát módon."
(többek között) ezért van a telómon ez a ROM :) max kb 4-5 gombnyomás ill. klikk, egy újraindítás, és mindig a legfrissebb ROM van fent
ElPadre 2011.10.28. 16:11:25
Loyal - www.loyalmunkaruha.hu · http://www.loyalmunkaruha.hu 2011.11.07. 14:35:15
Mert 2 év gari van rajta és azt nem akarom elveszíteni :S
Yarner · http://androlib.blog.hu 2011.11.07. 15:11:25
De a papírforma szerint valóban szerződést szegtél, és nem jár a garancia.
bioLarzen 2011.11.08. 01:14:28
hmmm... pont ezen a blogon szerepelt egy cikkben, tán tavaly, hogy a root nem érinti a garanciát, lévén az a hardverre szól, nem a szoftverre...
Most akkor kinek van igaza?
bio
Yarner · http://androlib.blog.hu 2011.11.08. 10:11:30
androlib.blog.hu/2010/11/01/android_root_custom_firmware_mentes
azt írja:
"Mi történik a garanciával ha root-olom a telefont?
1, semmi. Az Android egy nyílt operációs rendszer, azt csinálsz vele amit akarsz. Legrosszabb esetben a szervíz próbál megfogni, de ezzel le is lehet őket szerelni (tapasztalat). Amúgy sem a szoftverre, hanem a hardverre vállalnak garanciát. Ilyenkor viszont ne csodálkozz ha gyári firmware-el kapod vissza. De ez alap. Ha gond van, felteszik a gyári szoftvert és megnézik, hogy azzal is produkálja a hibát vagy sem illetve kötelező nekik frissíteni a legújabb verzióra.
2, ha a telefon nem múlik ki teljesen, értsd csak gond van vele, akkor mindig van lehetőséged visszarakni egy gyári firmware-et és úgy bevinni a szervízbe."
Személyes tapasztalatom nekem nincsen, lévén nem kellett szervízbe vinnem a gépet rootolt állapotában, de több szervízest, Samsung képviseletet is kérdezgettem a témában, és mind egybehangzóan állították, hogy a root üti a garanciát. Azt, hogy a készülék rootolt-e, valóban a szervízes dönti el, ezért rendesebb emberekkel nyilván meg lehet beszélni, de egy házmester-szellemiségű, vagy csak bal lábbal felkelt szaki simán elhajthat. (Arról nem is beszélve, amikro a szervízes vigyorogva mutogatja neked a nálunk még kiadatlan romra frissített - nyilvánvalóan rootolt telefonját)
Azzal viszont vitatkoznék, hogy a szoftverre nem terjed ki a garancia: a szoftverfrissítés garanciális karbantartásnak minősül, és ha szoftveresen van baja a gépnek, akkor is javítják (az okostelefon-javítások nagy részben a rendszer újraflesseléséből állnak, a vasat magát fel sem nyitják)
Amint fent is mondtam, ez a papírforma - a valóság lehet rugalmasabb.