A HTC szerint a widgetek feleslegesek [+Szavazás]
Különös kutatási eredménnyel rukkolt elő a HTC a napokban. A tajvani cég pr-részlege azt állítja, az új telefon a HTC One (pontosabban a rajta futó Sense 5) fejlesztése apropóján alaposan áttanulmányozták az Android-tulajdonosok felhasználói szokásait, azaz hogy mire, hogyan és mennyire használják az okostelefonjukat az emberek. Az androidosok nagy büszkeségével, a személyre szabható kezdőképernyővel kapcsolatban szinte sokkoló megállapításra jutottak:
- A legtöbb felhasználó azt sem tudja, mi a különbség alkalmazás és widget között (mondjuk ez ügyben nálunk elég nagy a nyelvi katyvasz is - az Android újabban "moduloknak" hívja a widgeteket, a sajtóban meg egy ideig a "minialkalmazás" névvel próbálkoztak).
- Az emberek alig használnak widgeteket: az óra, időjárás és zenelejátszó widgetek még csak-csak mennek, de csak a felhasználók 10%-a használ bármit is, ami ezektől eltér.
- A kezdőképernyőt a legtöbben alig módosítják, és az első hónap után a felhasználók 80%-a már többet soha nem nyúl hozzá (szörnyen nézhet ki a telefonjuk, mióta a Play alapállapotban minden letöltést kitesz a homescreenre... Persze sokan a Playt sem igazán használják.)
Persze azt is tudjuk, hogy a HTC a Sense 5 felülettel éppen a nem ikon-widget központú kezdőképernyő forradalmi koncepcióját próbálja eladni (a hírfolyamunkat megjelenítő BlinkFeed ugyan kikapcsolható, de amint a fentiekből kiderül, ezt kevesen fogják megtenni), így úgy is vehetjük, hogy ezt a döntésüket próbálják igazolni a közzétett adatokkal.
Az biztos, hogy a telefon (tablet, médialejátszó, stb) személyre szabása időt és ötletelést igényel, de elsősorban azt, hogy a felhasználónak igénye legyen a változtatásra, valamint hogy tudatában legyen, hogy milyen lehetőségei vannak, mi mindent kezdhet a készülékével. Tudjuk, a múlt évben az Android végleg a néptelefonok rendszere (is) lett, így felállt az a helyzet, hogy a technikához nem sokat konyító felhasználók is nagy számban okostelefon-tulajdonosok lettek, ők pedig bizony nem azzal fogják kezdeni, hogy ízekre szedjék a beállítás-menüt - egy egységsugarú magyar anyukától már azt is nagy teljesítménynek tekinthetjük, ha beteszi a gyerekek fotóját háttérképnek. (Tudom, vannak nagyon profi hölgyek is, akik cafatosra optimalizálják az Androidjukat, de most a példa kedvéért egy klasszikus anyukát képzeljünk el, akinek a számítástechnikáról a legnagyobb sikerélménye az volt, hogy a pasziánsz parancsikonját sikerült kitennie a desktopra, hogy ne a startmenüből kelljen kikotorni).
Szóval egyre többen vannak közöttünk, akik, fogalmazzunk így - elsősorban telefonként tekintenek a készülékükre, ami tud pár extrát is. A kérdés persze, hogy tényleg utánuk kell-e vinni a rendszert? A Sense mindig is arról volt híres, hogy kész felületet ad a felhasználónak, előre elrendezett widgetekkel, ikonokkal - most ezt is továbbvinnék, tovább csökkentve a widgetek szerepét.
Én személyszerint widget-hívő vagyok, nagyon szeretem ezeket a kis kütyüket a kezdőképernyőmön (jelenleg 9 van kitéve + a Google keresősáv), így azt gondolom, jobb lenne kiokítani a felhasználókat arra, mennyivel praktikusabb - vagy akár csak jópofább lehet a mindennapos telefonhasználatuk, ha rászánnak egy kis időt, hogy elpepecseljenek a készülékükkel. Ebben a feladatban oroszlánrész jut az Androlibhez is hasonló médiumoknak, no meg persze nektek, a felhasználóknak is, hogy jó tanácsokkal, jó ötletekkel segítsétek kezdőbb társaitokat, személyesen, fórumokban, kommentekben!
Végezetül szeretnék egy kis felmérést folytatni, hogy a magyar viszonyok között mennyire állnak meg a HTC elborzasztó adatai. Lássuk, Ti mennyire szeretitek módosítgatni a kezdőképernyőt, és mekkora szeretet övezi itthon a widgeteket!
Szolgálati közlemény - a szavazómotor elromlott, próbáljuk menteni a helyzetet...
Ha nálad sem megy a szavazógép, az alábbi linkeken szavazhatsz békében:
[Via HTC]
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Fésüs Kelekótya 2013.03.05. 16:17:00
vttomi 2013.03.05. 16:33:08
az egész telefon szemétdomb-kinézetet kap
(megjegyzendő: nincs iphonom...)
medwe27 2013.03.05. 16:49:13
A kezdetekben én is meg voltam őrülve a widgetekért, aztán pár hét után leszoktam róluk. Az okok: 9 képernyőn 30 widget ugyanolyan átláthatalan mint az alkalmazásválasztó, és kitúrni a megfelelőt se gyorsabb, ráadásul eléggé visszafogja a teljesítményt. Amíg nem volt intelligens értesítési sáv, addig elkélt ugyan a powerwidget és lejátszókezelő, de már ez is felesleges.
Amikor elkezdtem belakni a tabletet, ugyanezek az elvek vezéreltek, de az a nagy felület szinte kéri a widgeteket, bűn nem kitölteni mind a 10"-t. Ott már kikerültek a könyvjelzők, emailek és todo list, de továbbra is megtartottam a gyakori appok ikonjait.
És hiába vagyok droid guru, imádom a Holo-t és semmiképp se nyúlnék bele mélyebben, max az ikonokat cserélgetem.
Yarner · http://androlib.blog.hu 2013.03.05. 16:58:00
5 képernyő, a középsőn (home) óra, Google Now widget, névjegy, vidó, sms, zene (ikonban) a többin a gyakran használt appok, valamelyest funkció szerint, levegősen elrendezve, mert szeretem látni a hátteret.
Widgetből kint van egy naptár, az Evernote, egy zseblámpa-kapcsoló, egy média-hangerőállító (nem szeretem, ha hangosan indul el egy app amikor én nem akarom, általában halkan használom a telefont), a Soundhound, a Screen Filter éjszakai üzemmódhoz, és újabban egy számológép, hogy ne kelljen megnyitogatni (3x3-as helyen a 4,8"-en remekül elfér)
Egy mappában még kint van az a féltucat játék, amit mostanában használgatok
Globetrotter2014 2013.03.05. 17:01:28
EvilHedgehog 2013.03.05. 18:01:22
Savior 2013.03.05. 22:34:32
Ezen kívül én sok program ikonját kirakom gyorsindítóként, mert egyszerűbb, mint a béna applikációs menüben keresgélni. Van egy játékképernyő, egy kirándulás/navigáció és egy rendszer.
Egyébként nem biztos, hogy jól értem, de nem lehet, hogy a HTC végkonklúziója is az, hogy jó dolog a widget, csak a "n00bok" nem használják, hát csináljunk egy olyan rendszert, ami jobban rávezeti őket? Mert akár csempének hívjuk, akár widgetnek, a kettő valójában tök ugyanaz. Szóval szerintem ez nem a "widget nélküli kezdőképernyő", hanem éppen egy, a widgeteket sokkal inkább a felhasználó arcába toló képernyő.
Az Utolsó Csillagharcos 2013.03.06. 09:34:02
Littlewood · http://mslittlewood.blogspot.hu/ 2013.03.06. 12:05:27
beked 2013.03.07. 21:07:03
Szerintem jó dolog tud lenni. De én általában okkal nyitom ki a kütyüm így nem sokat használtam soha.
Az értesítési sáv sokmindent pótol.