Peek - szemvizsgálat a szavannán
"If you're a breadwinner and you can't see and you can't work then the whole family is in crisis."
A fenti mondat Peter Acklandtől, az International Agency for the Prevention of Blindness tagjától hangzott el egy BBC interjú során, amelyben a University of St Andrews, a London School of Hygiene & Tropical Medicine, és a NHS Greater Glasgow and Clyde közös kutatómunkájával létrehozott projektről beszélt, ami komplett szemészeti diagnosztikai eszközzé változtat egy egyszerű androidos telefont. Ez a Peek, a Portable Eye Examination Kit.
Az alapgondolat arra épül, hogy az elmaradott országok lakosságának szemorvosi szűrése igencsak gyenge lábakon áll, mivel a kórházak nem tudnak kicuccolni pl. az afrikai falvakba, az ott lakóknak pedig semmi lehetőségük nincs beutazni a legközelebbi nagyvárosba. Ennek következtében a világ lakosságának vakságban szenvedő, 39 milliós részének 90%-a ezeken az elmaradott területeken él, és szemorvos soha nem látta őket.
Nosza, fogjunk egy okostelefont (ha már annyira okos), lássuk el a megfelelő optikai adapterrel és a megfelelő szoftverrel, és így már akár relatíve képzetlen személyek, aktivisták is el tudják végezni a szűrést, akár a páciens háza előtt ülve. A Peek képes diagnosztizálni vakságot, látásromlást, szürke- és zöldhályogot, makuladegenerációt, diabéteszes retinopátiát és más retina- és látóideg rendellenességeket, valamint érzékeli az agydaganatra, és agyvérzésre utaló jeleket. A szoftver tudja rögzíteni továbbá a páciens adatait és az aktuális GPS koordinátákat, így lehetőség nyílik a betegek követésére, és ami lényeges: a tömeges szűrésére.
Az ilyen hírek mindig elgondolkodtatnak. A tech oldalak merítésének 99%-a arról szól, hogy még többet, még gyorsabban, még hamarabb. Ultrapixel, 4k, FullHD, Beats, 8 mag, 10 mag, 2.26GHz, LTE, anyámkínja, persze, piac van, meg verseny. Aztán jön néhány magasan kvalifikált krapek, akik összedobnak egy ilyen ketyerét, és kimennek bazmeg Afrikába, életminőséget javítani. A legnagyobb poén pedig az, hogy a filléres technológiai hátteret pont ez a konzumidiotizmusból táplálkozó eszetlen őrjöngés teremti meg. Ez olyan közvetett finanszírozás amire a gyártók és a forgalmazók nem tudják rátenni a zsíros mancsukat, ez egyfajta "világtendenciák meglovaglása", (a változatosság kedvéért) a "jó" ügy érdekében. Zseniális.
(@farrvince: press photo: Mirriam Waithara megköszöni Steve Jobs-nak a visszakapott látását)
Az első tesztek jelenleg Kenyában folynak, 5000 páciens bevonásával.
(forrás: g+, MedicalXpress, BBC, Peek Vision, University of St. Andrews)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
a_tom 2013.08.17. 22:54:14
Amúgy jó a cucc, biztos lehet valahol majd használni. Például a szerencsétlen fehéremberek akiknek van biztosításuk és/vagy pénzük, de lusták elmenni az orvoshoz, azokhoz kifáradhatna a szakember...
decoati 2013.08.17. 23:36:13
Nagymamám is megműttette a szemét 78 évesen, és azt mondta: szuper ötlet volt...